Stomatologia dziecięca. Dbając o uśmiechy najmłodszych

 

Jesteśmy świadomi, że pierwsza wizyta dziecka u stomatologa kształtuje nastawienie na kolejne lata. Dlatego do dyspozycji najmłodszych Pacjentów mamy dedykowany gabinet, przyciągający wesołą kolorystyką. Ponadto, na dzieci czeka sporo nagród niespodzianek, które działają na nie motywująco. Dowiedz się czym zajmuje się dentysta dla dzieci.

 

Dentysta dla dzieci

Stomatologia dziecięca to specjalizacja, która skupia się na leczeniu zębów i tkanek okolicznych jamy ustnej najmłodszych Pacjentów. Różnica w leczeniu dzieci i dorosłych polega na tym, iż dziecko w najmłodszych latach kształtuje swoje opinie i uprzedzenia, jest szczególnie podatne na powstawanie traum — dlatego w tak ważnych sprawach, jak pierwszy kontakt ze stomatologiem nie należy narażać dziecka na stres i strach. Dentysta dla dzieci specjalizuje się nie tylko w leczeniu zębów najmłodszych, ale także w odpowiednim przygotowaniu ich do zabiegów, zmiany negatywnego nastawienia. 

 

Pierwszym etapem współpracy dziecka i stomatologa dziecięcego jest tzw. wizyta adaptacyjna. Stomatologia dziecięca zakłada, że dziecko powinno mieć dobre wspomnienia z pierwszej wizyty u dentysty — dlatego uważamy, że pierwsza wizyta powinna mieć miejsce jeszcze przed tym, nim zęby dziecka będą wymagać leczenia. 

 

Podczas pierwszej wizyty pokazujemy dziecku gabinet, który swoim wystrojem zachęci dziecko do spędzania tam czasu. Po drugie, podczas wizyty adaptacyjnej przeprowadzamy zabiegi, które nie są dla dziecka nieprzyjemne, takie jak lakierowanie zębów, kontrola stanu zębów. Ta wizyta ma również cel edukacyjny — podczas niej prezentujemy, jak prawidłowo dbać o uzębienie. To wpływa pozytywnie na budowę nawyku codziennego szczotkowania zębów.

 

Stomatologia dziecięca obejmuje także następujące usługi:

  • Leczenie zachowawcze — obejmuje działania mające na celu usunięcie zmian próchnicznych i zabezpieczenie zęba przed ich dalszym rozwojem. W wielu przypadkach zalecamy leczenie zachowawcze zamiast ekstrakcji zęba — przedwczesna ekstrakcja zęba mlecznego może wpływać m.in. na rozwój wad zgryzu, dlatego zawsze staramy się wyleczyć ząb,
  • Leczenie kanałowe — nazywane także endodontycznym, może być przeprowadzane także na zębach mlecznych. Leczenie kanałowe zęba mlecznego jest podejmowane najczęściej wtedy, gdy rozwój próchnicy doprowadzi do zakażenia miazgi. Ten rodzaj leczenia podejmowany jest także wtedy, kiedy ząb zostanie złamany wraz z naruszeniem miazgi,
  • Ekstrakcja zęba mlecznego — potocznie zwana „wyrwaniem” zęba mlecznego, jest podejmowana tylko wtedy, gdy ząb, ze względu na utratę tkanki zęba w dużym stopniu, nie kwalifikuje się do leczenia zachowawczego lub kanałowego. Ekstrakcja zdrowych zębów mlecznych z reguły jest przeprowadzana w związku z leczeniem ortodontycznym.

 

Lekarze dentyści z bogatym doświadczeniem podczas wizyt zapewniają bezpieczeństwo i przyjazną atmosferę. W efekcie możemy poszczycić się gronem stałych młodych Pacjentów, którzy obdarzyli nas swoim zaufaniem.