Ból zęba: Najczęstsze przyczyny

Ból zęba może mieć charakter stały lub pojawiać się nagle w reakcji na konkretny bodziec. W każdym przypadku jego doświadczanie jest nieprzyjemne, a ignorowanie może doprowadzić do sytuacji, w której łatwy do wyleczenia ubytek przeobrazi się w powód ekstrakcji zęba. Dlatego doświadczając bólu zęba warto od razu skontaktować się ze stomatologiem i umówić na wizytę.

Dlaczego boli mnie ząb?

Większość z nas identyfikuje ból zęba z ubytkiem próchniczym, który wymaga borowania, a następnie wypełnienia. Praktyka dowodzi jednak, iż przyczyn bólu zębów jest znacznie więcej, a ich leczenie nie zawsze sprowadza się do zakładania plomb. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu zęba?

 

Obok wspomnianej już wcześniej próchnicy do najczęstszych przyczyn bólu zęba zalicza się:

  • zapalenie miazgi,
  • uraz,
  • nadwrażliwość zębiny,
  • zapalenie tkanek okołowierzchołkowych i przyzębia,
  • ubytki niepróchnicowego pochodzenia,
  • utrudnione wyrzynanie zęba.

Jaki ból i czego jest objawem?

Jak już wspomnieliśmy ból zęba może być przez nas odczuwany w różny sposób. To, jak boli ząb bardzo często wskazuje na przyczynę problemu, dlatego warto wiedzieć w jaki sposób opisać ból zęba, żeby ułatwić dentyście postawienie diagnozy i rozpoczęcie prawidłowego leczenia.

Jak w takim razie może boleć ząb?

  • Ostry ból, który ustępuje szybko po zadziałaniu bodźca świadczy o odsłoniętych kanalikach zębowych. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być: próchnica, nadwrażliwość zębiny, obnażone szyjki zębów, starcia zębów, urazy mechaniczne.
  • Ból, który trwa w czasie ekspozycji na bodziec i ustaje po jego ustaniu może sugerować odwracalne zapalenie miazgi.
  • Ból, który przedłuża się po ustaniu ekspozycji na czynniki drażliwe i objawia się bólem ćmiącym, pulsującym, którego częstotliwość narasta najczęściej sugeruje nieodwracalne zapalenie miazgi.
  • Ból ciągły, który nasila się przy nagryzaniu i jest odczuwany przez pacjenta jako „uczucie wysadzania zęba z zębodołu” sugeruje okołowierzchołkowe zapalenie lub ropień.

Niezależnie od tego, czy ból zęba jest „do zniesienia”, czy też doskwiera nam w takim stopniu, iż nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować powinniśmy się niezwłocznie skontaktować z naszym stomatologiem. Nowoczesna stomatologia oferuje szereg bezbolesnym metod leczenia, dzięki którym możliwe jest zachowanie zęba pacjenta nawet w sytuacji, która pozornie wydaje się beznadziejna.

Spis treści

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp
Share on print
Blog
dominicaaa

Czy wybielanie zębów boli?

Strach przed bólem w trakcie i po zabiegu często sprawia, że rezygnujemy z możliwości, jakie oferuje nam stomatologia estetyczna. Tymczasem gros popularnych zabiegów stomatologii estetycznej takich

Czytaj więcej »
Copyright © 2020 Nova-Dent | 58-150 Strzegom ul. Armii Krajowej 23